Metody obróbki blachy. Tniemy plazmą, laserem i… wodą?
Ostatnimi czasy sporo mówi się o laserowej metodzie cięcia blachy. Inne metody z jakiegoś powodu spychane są na dalszy plan. Dziś przyjrzymy się trzem innym najpopularniejszym technikom cięcia: plazmowej, tlenowej i wodnej. Wymienimy też najważniejsze różnice między nimi i powiemy Ci, z której metody najlepiej jest skorzystać. Zapraszamy do czytania.
Tlenowe cięcie metali
Ta technika inaczej nazywana jest także jako obróbka gazowa. Polega ona na podwyższeniu temperatury obrabianej stali aż do osiągnięcia zapłonu. Następnie dochodzi do utlenienia oraz usunięcia materiału za sprawą przedmuchu tlenem.
Plazmowe cięcie metali
Ta metoda cięcia metali pozwala na rozdzielenie materiałów, które przewodzą prąd elektryczny. Do obróbki metali dochodzi za pomocą tak zwanej wypalarki plazmowej (wyposażonej zwykle w trójwymiarową głowicę).
Wodne cięcie metali
Cięcie metali za pomocą wody to proces, który wykonuje się na zimno. Ostry strumień wody sprawia, że uzyskiwanie wysokich temperatur nie jest koniecznie. Jest to więc metoda rozdzielania materiałów wykorzystywana w przypadku metali nieodpornych na wysokie temperatury.
Wady powyższych technik cięcia metali
Wyżej wymienione przez nas metody cięcia metali nie są pozbawione wad. Tak więc na przykład tlenowe cięcie metali powoduje utlenienie obrabianego materiału, przez co konieczne jest dodatkowe czyszczenie. Skutkiem cięcia tlenowego może być także wystąpienie większej niż zwykle ilości zabrudzeń i korozji.
W przypadku cięcia plazmowego do wad zaliczamy negatywny wpływ na zdrowie pracowników, którzy są obecni podczas obrabiania metalu. Plazma, oprócz wysokiego stężenia hałasu, generuje także całe mnóstwo szkodliwych dla człowieka gazów i dymów.
Z kolei wodne cięcie metali jest najzwyczajniej w świecie nieefektywne. Prędkość cięcia jest bardzo mała, a prąd pobierany przez pompę, zgadza się – bardzo duży. Nie bez znaczenia pozostaje również głośność pracy, która nierzadko przekracza wartość 110 decybeli.
Laserowe cięcie metali – czy jest najlepsze?
Obrabianie blach za pomocą lasera jest znacznie wygodniejsze i bardziej precyzyjne niż w przypadku jakiejkolwiek wyżej wymienionej przez nas metody.
Szczelina cięcia jest bardzo małych rozmiarów, co minimalizuje straty materiałów podczas obróbki. Czego można chcieć więcej?
Wiele osób uważa laserową metodę obróbki metali za najlepszą. Wszystko zależy jednak od okoliczności, a cięcie laserem posiada kilka małych wad.
Laser – kwestia ceny i użyteczności
Urządzenie wykorzystywane do laserowej obróbki metali są z reguły dość drogie. Co prawda inwestycja ta powinna się dość szybko zwrócić za sprawą zoptymalizowania pracy nad blachą, jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak dużą, jednorazową inwestycję.
Cięcie laserem metali powinno sprawdzić się w przypadku większości wykorzystywanych w przemyśle blach. Jako maksymalną grubość wymienia się jednak płyty do 25mm.
Laser doskonale radzi sobie z tak zwanymi „blachami miękkimi”. Do blach twardych można z czystym sumieniem wybrać inne narzędzia, a praca będzie równie efektywna.