Doppler żył kończyn dolnych – co obejmuje badanie?
Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych zalecane jest pacjentom borykającym się ze stanami bólowymi kończyn i chorobami w obrębie żył i tętnic. Omawiane schorzenia, jeśli nie zostaną wykryte w odpowiednim czasie, niosą za sobą liczne konsekwencje zdrowotne. W przypadku tego rodzaju chorób, Doppler żył kończyn dolnych jest badaniem, które należy wykonać, by szybko uzyskać trafną diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie.
USG Dopplera żył kończyn dolnych
Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych daje możliwość wykrycia nawet niewielkich zmian w tym obrębie ciała. Dzięki badaniu można diagnozować wszelkie schorzenia już na wczesnym etapie ich rozwoju. Wśród nich znajdują się zakrzepica żylna, w przebiegu której w żyłach powstają skrzepliny, żylaki – mogące powodować niedomykanie zastawek serca, przewlekła niewydolność żylna, jako następstwo nieleczonych lub nieprawidłowo leczonych żylaków, niedrożność wraz ze zwężeniem żył, czy malformacje naczyniowe (będące wrodzonymi wadami budowy naczyń krwionośnych).
W trakcie badania USG Dopplera żył kończyn dolnych lekarz sprawdza wydolność żył powierzchownych i głębokich. USG Dopplera jest pomocne przy ustalaniu przyczyny powstałych zmian, jak również stopnia ich rozwoju. Na podstawie otrzymanych wyników z USG Dopplera żył kończyn dolnych lekarz może postawić diagnozę, jak również rozpocząć leczenie farmakologiczne czy operacyjne.
USG Dopplera żył kończyn dolnych – wskazania do wykonania badania
Badanie USG żył kończyn dolnych wykonuje się kontrolnie, między innymi by móc monitorować przebieg i efekty wdrożonego leczenia takich chorób, jak przewlekła niewydolność żylna czy zakrzepica. USG Dopplera żył kończyn dolnych jest również procedurą do kwalifikacji operacyjnej w chirurgii naczyniowej. Badanie wykonuje się także w celach kontrolnych, tj. po odbytych zabiegach operacyjnych.
Na badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych pacjent powinien zgłosić się, gdy odczuwa bóle nieznanego pochodzenia, obrzęki nóg oraz tkliwość skóry zarówno bezpośrednio po wysiłku fizycznym, jak i po dłuższym staniu w miejscu. Ponadto gdy doskwiera mu tak zwane uczucie ciężkich nóg i wrażenie, że na kończynach pojawiła się opuchlizna.
Wskazaniem do przeprowadzenia USG Dopplera żył kończyn dolnych są także skurcze łydek – zwłaszcza bolesne i pojawiające się w godzinach nocnych, a także mrowienie i drętwienie nóg. Niepokoić i jednocześnie skłonić do zgłoszenia się na badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych powinny zaburzenia czucia w nogach (zwłaszcza nocne), żylaki i tak zwane pajączki pojawiające się na nogach, a także owrzodzenia na skórze w okolicy podudzi.
Nie należy lekceważyć i zgłosić się na USG Dopplera żył kończyn dolnych przy zmianach skórnych, takich jak zasinienia skóry czy przebarwienia. Niepokojące są też wszelkie zmiany długości obwodu kończyny lub obu kończyn, ponadnormatywne wyziębienie stóp czy pojawiające się problemy z gojeniem ran na skórze kończyn dolnych. Na badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych powinno się także zgłosić, gdy nastąpił zauważalny wzrost ciepłoty kończyny, któremu towarzyszy zaczerwienienie i bolesność. Badanie dopplerowskie powinno się wykonać przy urazach kończyn dolnych, malformacji naczyniowej, zakrzepicy i zatorowości płucnej. Ponadto w niektórych przypadkach omdleń i przy pojawiających się zawrotach głowy. Jako badanie profilaktyczne, USG Dopplera żył kończyn dolnych powinny wykonać kobiety w ciąży, gdyż w związku ze zmianami hormonalnymi są one bardziej narażone na problemy z żyłami w tym obrębie ciała.
Bezpieczne i nieinwazyjne USG Dopplera żył kończyn dolnych
Badanie dopplerowskie jest bezpieczną, nieinwazyjną procedurą i nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Ponadto mogą się mu poddawać osoby w każdym wieku, z wymaganą – ze względu na stan zdrowia – częstotliwością. Jedynie, jeśli na skórze pacjenta występują świeże rany czy oparzenia, USG Dopplera żył kończyn dolnych należy przesunąć w czasie.
Nieinwazyjne i bezpieczne USG Dopplera żył kończyn dolnych daje szybką odpowiedź w sprawie drożności żył. Lekarz stosując ultrasonografię dopplerowską jest w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany w obrębie żył. Dzięki temu może szybko wdrożyć konieczne procedury medyczne lub rozpocząć nakierowane na problem leczenie farmakologiczne.
źródło: Gabinet USG