Do gory

02/12/2022

Ciepła woda użytkowa w domku mobilnym – skąd ją brać?

By

Żeby domek mobilny był komfortowy w użytku, należy go wyposażyć w różne udogodnienia. Jednym z nich jest ciepła woda użytkowa, która powinna być standardem niezależnie od tego, czy inwestor decyduje się na obiekt letniskowy czy też całoroczny. Skąd ją brać? Przedstawiamy możliwe systemy jej przygotowywania?

Domek mobilny a ciepła woda użytkowa – skąd ją brać, by wygodnie mieszkać?

Na komfort przebywania w domku mobilnym wpływ ma wiele czynników. Ważny jest przede wszystkim dostęp do mediów. Bez ciepłej wody użytkowej trudno wyobrazić sobie wygodne użytkowanie obiektu. Powinna ona być standardem nawet w domkach mobilnych położonych w głuszy. Jak można zatroszczyć się o ciepłą wodę użytkową w domku mobilnym. Skąd ją brać?

1.      Sieć ciepłownicza

To najwygodniejszy sposób pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Wystarczy odkręcić kran i gotowe! Jest to jednak opcja dostępna wyłącznie dla domków mobilnych, które są zlokalizowane na działkach z przyłączem do sieci ciepłowniczej. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele obiektów na kołach powstaje w miejscach, gdzie próżno szukać takich udogodnień, rozwiązanie to pozostaje niedostępne dla inwestorów.

2.      Zasobnik

Zgromadzona w zasobniku zimna woda może być podgrzewana przez wężownicę, płaszcz wodny lub grzałkę elektryczną. Daje to możliwość zastosowania dowolnego źródła ciepła – kotła na paliwo stałe, fotowoltaiki, podgrzewacza gazowego czy też pompy ciepła. To, na jaką opcję zdecyduje się inwestor, zależy od jego indywidualnych preferencji oraz wysokości dostępnego budżetu.

Wśród zalet zasobnikowego systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej wymienia się jego uniwersalność i elastyczność. W efekcie można go z łatwością dopasować do specyfiki obiektu oraz potrzeb użytkowników. Co więcej, źródła ciepła można ze sobą dowolnie łączyć. Na przykład, żeby nie trzeba było palić w kotle poza sezonem grzewczym w celu przygotowania c.w.u., system można uzupełnić o grzałkę elektryczną.

Na zasobnik trzeba jednak wygospodarować miejsce w domku mobilnym, a także dostosować jego wielkość, biorąc pod uwagę nie tylko ilość dostępnej przestrzeni, ale również liczbę osób, które zazwyczaj będą przebywać w obiekcie. Dzięki temu nikomu nie zabraknie ciepłej wody.

3.      Podgrzewacz przepływowy

Można nim przygotować ciepłą wodę użytkową na żądanie – w momencie poboru, o ile domek mobilny ma instalację gazową lub elektryczną. Taki system może być scentralizowany, czyli składać się z jednego podgrzewacza o dużej mocy, lub być wyposażony w kilka podgrzewaczy ulokowanych w punktach poboru wody. Pierwszy wariant to rozwiązanie typowe dla obiektów wyposażonych w dwufunkcyjne kotły gazowe. Drugi natomiast sprawdza się wówczas, gdy w domku mobilnym nie ma gazu i inwestor nie zamierza wykorzystywać systemu zasobnikowego.

To opcja, która dobrze sprawdza się w obiekcie na kołach z dwóch względów. Po pierwsze, podgrzewacze przepływowe nie zajmują aż tyle miejsca co zasobnik, nie mówiąc już o sytuacji, gdy ma go uzupełniać kocioł na paliwo stałe. W przypadku ograniczonej powierzchni to ogromny atut. Po drugie, domek mobilny można zaprojektować w taki sposób, aby większość punktów poboru wody znajdowała się w pobliżu podgrzewacza, co pozwala w pełni wykorzystać zalety scentralizowanego przepływowego systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

4.      Kominek z płaszczem wodnym

Dzięki zbiornikowi buforowemu kominek w domku mobilnym może z powodzeniem posłużyć nie tylko do ogrzewania obiektu, ale również przygotowywania c.w.u. To rozwiązanie pozwalające na akumulację wytworzonej energii cieplnej, co pozwala uzyskać stabilną temperaturę wody i jej dużą ilość. Żeby uniknąć konieczności palenia w kominku latem, system warto wyposażyć w grzałkę elektryczną.

Istnieje wiele sposobów na to, by w domku mobilnym zapewnić komfortowy dostęp do ciepłej wody użytkowej. Decyzję o systemie trzeba podjąć już na etapie projektowania obiektu, co pozwoli zadbać o wszelkie szczegóły. Jeśli nie wiesz, co sprawdzi się w Twoim przypadku, zapytaj wykonawcę. Przeanalizuje on sytuacje i podpowie właściwe rozwiązanie. To dlatego warto wybrać rzetelną firmę, która ma za sobą wiele realizacji.

źródło: ecomobilehome.pl

Prev Post

Metody obróbki blachy. Tniemy plazmą, laserem i… wodą?

Next Post

Sposoby na wzmocnienie sprzedaży w sklepie

post-bars