Do gory

10/07/2023

Transport wielkogabarytowy — jak go zorganizować

By

Przewóz dużych i ciężkich ładunków wiąże się z koniecznością wykorzystania samochodów ciężarowych. Problematyczny może być załadunek takich ładunków, dlatego też zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pojazdów wyposażonych w dźwig — czyli hydraulicznych dźwigów samochodowych. 

Transport wielkogabarytowy za pomocą HDSów

Transport wielkogabarytowy jest realizowany często za pomocą hydraulicznych dźwigów samochodowych.  W przypadku przewozu bardzo dużych i ciężkich ładunków często stosuje się specjalne pojazdy niskopodwoziowe lub naczepy niskopodwoziowe, które mają wydłużony platformę i są jeszcze lepiej przystosowane do przewozu dużych i ciężkich ładunków.

HDS-y mogą być używane do załadunku, przeładunku i rozładunku elementów w procesie transportu wielkogabarytowego. Co więcej, ładunek załadowany na skrzynię mogą przewozić na dowolnie długich trasach. 

Wyróżnia się trzy typu hydraulicznych dźwigów samochodowych, tj. HDSy szosowe, HDSy terenowe i niskopodwozia.  Pierwszy typ stosowany jest do transportu ładunków po drogach asfaltowych. HDSy terenowe wykorzystuje się do przewozu ciężkich towarów w miejscach, gdzie nie ma utwardzonych dróg. Niskopodwozia przeznaczone są do transportu ciężkich pojazdów — np. koparek gąsienicowych, ładowarek czy walców drogowych. 

Zaletą HDSów jest dźwig zamontowany na skrzyni ładunkowej. To on jest odpowiedzialny za możliwość załadunku, rozładunku czy przeładunku ciężkich towarów. Ramię dźwigu posiada udźwig nawet kilkudziesięciu ton. Co więcej, często sięga kilkunastu metrów od skrzyni ładunkowej, co pozwala podnieść ładunki oddalone od ciężarówki i posadowić je na skrzyni.  

Ciężarówkami z dźwigiem hydraulicznym można przewozić spaletyzowane materiały budowlane (np. kostkę brukową czy dachówki), kamienie, płyty i kręgi betonowe, agregaty, tafle szkła, elementy konstrukcji budynków, więźbę dachową, a także rusztowania i wiele innych. 

Czy można wynająć HDS do transportu wielkogabarytowego?

w przypadku transportu wielkogabarytowego, często konieczne jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm transportowych, które mają odpowiednie pojazdy i doświadczenie w przewozie dużych elementów. Dzięki temu można zagwarantować bezpieczny i profesjonalny transport oraz minimalizować ryzyko uszkodzenia lub wypadków na drodze. Istnieją firmy transportowe, które oferują wynajem HDS-ów do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Te specjalistyczne HDS-y są przystosowane do podnoszenia i przewożenia ciężkich i dużych elementów, takich jak maszyny przemysłowe, konstrukcje metalowe, moduły budowlane, czy inne wielkogabarytowe ładunki.

Wynajem HDS-a do transportu wielkogabarytowego może być korzystnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli potrzebujesz przewieźć duży i ciężki ładunek na krótki czas lub w jednorazowym projekcie. Współpracując z profesjonalnymi firmami transportowymi, możesz mieć pewność, że odpowiednie pojazdy i urządzenia będą dostosowane do Twoich potrzeb, a operacje przewozu będą przeprowadzone bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Firmy oferujące wynajem HDS-ów do transportu wielkogabarytowego mają doświadczony personel, który posiada odpowiednie szkolenie i umiejętności w obszarze przewozu ciężkich ładunków. Dodatkowo takie firmy często mają specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe lub naczepy niskopodwoziowe, które pozwalają na łatwiejsze załadowanie i transport wielkogabarytowych elementów.

Wynajem HDS-a do transportu wielkogabarytowego może być korzystnym rozwiązaniem, gdy nie posiadasz własnych specjalistycznych pojazdów i sprzętu, a także gdy potrzebujesz profesjonalnej obsługi i wsparcia w przewozie dużego ładunku. Ważne jest jednak wybranie renomowanej firmy transportowej, która ma odpowiednie doświadczenie i certyfikaty, aby zapewnić bezpieczny i skuteczny transport Twojego wielkogabarytowego ładunku.

Prev Post

Jak unikać najczęstszych błędów podczas treningu?

Next Post

USG jąder – kiedy panowie powinni poddać się badaniu?

post-bars