Do gory

24/06/2022

Jak wywieźć gruz z budowy

By

Problem gruzu dotyczy każdej budowy — niezależnie czy jest to budowa wielkiego bloku wielorodzinnego, czy wybudowania domku jednorodzinnego, a nawet remontu kuchni czy łazienki w mieszkaniu. Co zatem zrobić z pobudowanym gruzem?

Jak gromadzić gruz na budowie

Z gruzem pobudowanym mamy do czynienia na każdej budowie. Powstaje zarówno przy wznoszeniu nowych obiektów, jak i przy ich rozbiórce czy remoncie. Bez wątpienia zalegający wszędzie gruz podczas realizacji prac budowalnych jest niechciany zjawiskiem, dlatego też warto zorganizować odpowiednie miejsce do jego składowania. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie wszelkiego typu kontenerów przeznaczonych na odpady budowlane. 

Jak dobrać kontener do prowadzonych prac? W przypadku dużych budów warto rozważyć wynajem kontenerów o pojemności nawet 36m3. Tak duże zasobniki pomieszczą nie tylko gruz, ale również inne odpady budowlane. W ofercie rynkowej znajdują się również kontenery mniejsze, które mają pojemność 17 m3, 7m3, 4m3 i 3m3. W takich zasobnikach warto gromadzić gruz i śmieci na mniejszych budowach lub podczas prac rozbiórkowych. Co ważne, przede wszystkim dla odbiorców indywidualnych, którzy realizują niewielkie prace budowlane — na przykład remont łazienki czy kuchni — dostępne są tak zwane big bagi — czyli duże torby o pojemności 1m3, wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne włókna nylonowego. 

Jak i gdzie wywozić gruz?

Gruz, jako odpad wymaga odpowiedniego składowania w miejscach wyznaczonych do tego celu przez władze gminy. Oczywiście za składowanie tego materiału gmina pobiera opłaty ustalone w coroczne uchwale rady miasta, miejskiej lub gminnej (w zależności od rodzaju jednostki terytorialnej). W większych miejscowościach za gromadzenie odpadów typu gruz odpowiada spółka miejska prowadząca wysypisko śmieci — tam warto zasięgnąć języka, czy, jak i za ile można legalnie wywieźć gruz. 

Warto pamiętać, że wywóz gruzu w miejsca do tego niewyznaczone jest nielegalny i grozi poważnymi karami finansowymi. Dlatego zawsze dbaj o to, aby zgromadzony na budowie gruz został przewieziony w miejsce przeznaczone do składowania tego odpadu. 

Jak zorganizować wywóz gruzu gromadzonego w ciężkich kontenerach? Nawet najmniejsze big bagi wypełnione gruzem ważą często około 1 tony, co sprawia, że niemożliwe jest samodzielne ich wywiezienie. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług samochodowych dźwigów hydraulicznych — czyli popularnych HDS-ów. Pojazdy te, dzięki dźwigowi umieszczonemu za kabiną lub z tyłu pojazdu będą w stanie nie tylko dostarczyć pusty kontener w wyznaczone miejsce, ale również odebrać go w wersji wypełnionej gruzem. 

Co zrobić, gdy gruz gromadzony jest na budowie, do której prowadzi nieutwardzona droga, po której będą miały problem przejechać ciężkie pojazdy? Dźwigi samochodowe dostępne są także w wersji terenowej, która umożliwia transport ciężkich ładunków nawet po grząskich drogach. 

Czy można wynająć kontener na gruz wraz z usługą jego wywiezienia?

Wynajem kontenera wraz z usługą wywiezienia jest najpopularniejszą i najwygodniejszą dla klienta formą rozwiązania problemu z gruzem na budowie. Firma wynajmująca samodzielnie dostarczy kontener we wskazane miejsce i odbierze go gdy tylko będzie pełny. Co więcej, firmy takie przejmą odpowiedzialność za dostarczenie odpadów w miejsce wyznaczone przez władze. Wynajmując kontener wraz z dowozem i odbiorem możesz zdecydować się na różną formę usługi — doraźną lub systematyczną. W ten sposób dostosujesz wywóz odpadów do potrzeb swojej firmy. 

Zaletą korzystania z usług firm wynajmujących kontenery i ich transport jest zlecenie wszystkich zadań firmie zewnętrznej. Nie musisz zajmować się organizacją kontenera, jego dowozu, wywozu odpadów. W en sposób oszczędzasz czas potrzebny do prowadzenia robót budowlanych. 

Prev Post

Czy jako dorosła osoba możesz nauczyć się jeszcze pływać? Tak!

Next Post

Stan zero i stan surowy otwarty – co to jest? Czym się wyróżniają?

post-bars