Stan zero i stan surowy otwarty – co to jest? Czym się wyróżniają?
Budowa budynku mieszkalnego to wymagające przedsięwzięcie. Przyjmuje się, że składa się ona z sześciu głównych etapów. W ich ramach można wymienić m.in. stan zero i stan surowy zamknięty. Czym wyróżnia się każdy z nich?
Nowe mieszkania – czym wyróżnia się stan zero? Jakie prace go poprzedzają?
Stan zero opisuje budynek ukończony do poziomu płyty parteru. Żeby doprowadzić obiekt do takiego kształtu, należy wykonać wiele działań. Mowa m.in. o:
- wyrównaniu terenu,
- usunięciu humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi,
- wytyczeniu zarysu budynku,
- przygotowaniu fundamentów,
- wykonanie drenażu,
- wzniesieniu ścian fundamentowych, o ile jest to wymagane,
- wykonaniu stropu nad piwnicą,
- przygotowaniu przepustów do poprowadzenia wymaganych instalacji,
- wykonaniu wylewki/podkładu pod podłogi,
- zaizolowaniu płyty gruntowej.
Wszystkie prace odbywające się w stanie zero muszą być wykonywane zgodnie z projektem architektonicznym i dbałością o szczegóły. Wszelkie odstępstwa od wytycznych czy też brak dokładności mogłyby negatywnie wpłynąć na stabilność budynku i utrudniać przeprowadzenie dalszych prac.
Dlatego tak istotną kwestią jest to, aby wybrać rzetelnego dewelopera, który ma za sobą wiele udanych inwestycji. To gwarancja, że współpracuje on z rzetelnymi podwykonawcami i wybiera ich, kierując się jakością świadczonych usług, a nie jedynie ceną. Zadba on także o wykorzystanie dobrej jakości materiałów, co znajduje odzwierciedlenie w wytrzymałości i trwałości obiektu.
Czym się wyróżnia stan surowy otwarty?
Stan surowy otwarty to etap, który następuje po stanie zero, lecz poprzedza stan surowy zamknięty. To moment, w którym inwestycja nabiera kształtów. Opisuje on budynek, w którym ukończone zostały:
- ściany zewnętrzne i wewnętrzne,
- schody wewnętrzne (o ile mają być wykonane z żelbetonu),
- stropy, kominy wentylacyjne i dymowe,
- balkony,
- pokrycie dachu (przejściowe lub docelowe).
Czasem wymaga się, aby przy stanie surowym otwartym przynajmniej fragmentarycznie powinna być też wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna. Nie jest to jednak regułą.
Po zakończeniu prac nad stanem surowym otwartym przechodzi się do kolejnego etapu, czyli stanu surowego zamkniętego. Można go rozpoznać po tym, że budynek jest wyposażony w okna i drzwi zewnętrzne, a także ścianki działowe.
Popełnienie błędów na etapie stanu surowego otwartego może być brzemienne w skutkach. Żeby ich uniknąć, doświadczony deweloper będzie współpracować z rzetelnymi ekipami budowlanymi, które dołożą wszelkich starań, aby uniknąć pomyłek. To, w jaki sposób zostaną przeprowadzone prace na tym etapie, przesądza o solidności budynku. Wszelkie niedociągnięcia i odstępstwa od przyjętych norm mogą też skutkować problemami podczas późniejszego wykańczania i użytkowania wnętrz. Dlatego zaleca się dokładność.
Profesjonalny deweloper wraz z rzetelnymi ekipami zadbają o to, aby:
- prace murarskie były podejmowane w odpowiedniej temperaturze i przy wykorzystaniu jakościowych materiałów, co zapewni wytrzymałość i trwałość elementów konstrukcyjnych budynku,
- poziomowanie i pionizowanie ścian było wykonywane precyzyjnie, co zapobiegnie niedogodnościom przy układaniu stropów i ułatwi tynkowanie,
- hydroizolacja przegród nie została pominięta, co zapobiegnie wnikaniu wody w ściany, a tym samym ograniczy ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.
Stan zero i stan surowy otwarty to jedne z najważniejszych etapów budowy. Przesądzają bowiem o kształcie i stabilności budynku. Dlatego wymagają szczególnej troski. Prowadzone w ich ramach prace należy wykonywać zgodnie z projektem architektonicznym oraz sztuką budowlaną. W przeciwnym razie mogą być brzemienne w skutkach.
Kupując nowe mieszkanie od rzetelnego dewelopera, który funkcjonuje na rynku od lat, zyskujesz gwarancję, że spełnia ono wszystkie wymogi bezpieczeństwa i jest oddawane zgodnie z ustalonym standardem wykończenia. Dlatego wybór podmiotu jest tak istotną kwestią.