Do gory

30/01/2023

Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia?

By

Wybór klimatyzatora powinien być poprzedzony wnikliwą analizą jego parametrów technicznych. Dzięki temu będzie on pracował zgodnie z Twoimi oczekiwania i zapewni optymalny komfort cieplny. Szczególnie istotna jest moc klimatyzatora. Jak ją dobrać względem metrażu pomieszczenia, aby system działał bez zarzutu?

Jak dobrać moc klimatyzatora względem metrażu? Ogólna zasada

Istnieje kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby odpowiednio wybrać klimatyzator. Moc jest najważniejszym. Przesądza bowiem o sprawności działania urządzenia – decyduje o jego wydajności i zasięgu. Zbyt mała moc sprawi, że efekt chłodzenia nie będzie zadowalający. Co więcej, aby zapewnić optymalny komfort termiczny, sprzęt będzie musiał stale pracować na najwyższych obrotach. W efekcie rachunki za prąd poszybują w górę.

Z punktu widzenia użytkownika korzystniejsze wydają się więc urządzenia o wyższej mocy. Czy jednak na pewno? Moc to jeden z głównych czynników, które wpływają na cenę klimatyzatora. Jeśli będzie zbyt wysoka, najpewniej przepłacisz i otrzymasz sprzęt, który nie w pełni wykorzystuje swoje możliwości. Dlatego tak istotne jest to, aby moc sprzętu była optymalna. Jak więc ją dopasować?

Co do zasady, moc klimatyzatora dobiera się względem metrażu pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 mkw. powierzchni wnętrza powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej urządzenia. Sugerowałoby to, że jeżeli pokój ma 20 mkw., optymalnym rozwiązaniem będzie model o mocy 2 kW. Czy jednak na pewno? Jak się okazuje, nie. Przy doborze mocy klimatyzatora należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż pomieszczenia. Co jeszcze jest istotne?

Jak obliczyć moc klimatyzatora? Istotna ekspozycja okien i ich powierzchnia

Metraż pomieszczenia to główny, lecz niejedyny czynnik, który trzeba uwzględnić przy określaniu mocy klimatyzatora. Istotna jest także ekspozycja okien względem stron świata. W zależności od położenia okien należy przyjąć odmienne współczynniki. Na przykład, dla strony:

  • południowo-wschodniej – będzie to 133 W na 1 mkw. okien,
  • północno-wschodniej lub północno-zachodniej – 180 na 1 mkw. okien,
  • południowo-zachodniej – 243 W na 1 mkw. okien,
  • zachodniej – 299 W na 1 mkw. okien.

Przyjmując więc, że w analizowanym pokoju o powierzchni 20 mkw. znajdują się okna o łącznej powierzchni 4 mkw. skierowane na południowy zachód, moc klimatyzatora powinna wynosić 2,972 kW (20 mkw. x 0,1 kW + 4 mkw. x 243 W = 2 kW + 0,972 kW = 2,972 kW). Jak się jednak okazuje, ponownie uwzględnienie położenia oraz metrażu okien nie wystarcza, aby optymalnie określić moc urządzenia. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Co jeszcze uwzględnić, aby właściwie dobrać moc klimatyzatora?

Wbrew pozorom dobór mocy klimatyzatora nie jest łatwym zadaniem. W szacunkach należy bowiem uwzględnić czynniki dodatkowe. Co oprócz metrażu pomieszczenia, ekspozycji okien względem stron świata i powierzchni przeszkleń należy uwzględnić, aby uzyskane wyniki były miarodajne?

  1. Technologia wykonania budynku. Jeśli pomieszczenie jest słabo zaizolowane, należy zwiększyć moc chłodniczą o 10-20 proc.
  2. Liczba osób. Im więcej osób na stałe przebywa w pomieszczeniu, tym wyższą moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator. Wiele zależy również od tego, co dane osoby będą robić w pomieszczeniu. Jeśli np. głównie:
  • siedzieć – do mocy klimatyzatora należy dodać ok. 100 W na każdą osobę,
  • jeść – plus ok. 200 W/os.,
  • ćwiczyć – plus ok. 350 W/os.

Liczba urządzeń. Im więcej urządzeń na stałe pracuje w pomieszczeniu, tym wyższą moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator. Żeby obliczyć dodatkowe zapotrzebowanie, przyjmuje się stosunek 1:1 mocy chłodniczej do mocy elektrycznej sprzętu.

Żeby klimatyzacja działała bez zarzutu, należy dobrze dobrać jej moc. Nie jest to jednak tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Niezbędnych kalkulacji możesz dokonać samodzielnie lub zdać się na doświadczenie fachowców i narzędzia analityczne, którymi dysponują. Specjaliści z łatwością dobiorą moc urządzenia, dzięki czemu nie tylko nie przepłacisz, ale również będziesz się cieszyć optymalnym komfortem cieplnym.

Prev Post

Dom po zalaniu – zleć osuszanie

Next Post

Jak stworzyć ogród marzeń i jak go prawidłowo pielęgnować

post-bars