Do gory

31/01/2023

Jak stworzyć ogród marzeń i jak go prawidłowo pielęgnować

By

Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, który nigdy nie marzył o pięknym, przydomowym ogrodzie. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań to marzenie może stać się rzeczywistością w bardzo krótkim czasie. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak założyć ogród marzeń i jak go prawidłowo pielęgnować. Uwaga: czeka nas całkiem sporo pracy – tak więc zachęcamy do przeczytania już teraz!

Zacznij od projektu…

Błędem wielu początkujących ogrodników jest to, że zaczynają oni prace ogrodowe bez wcześniejszego przygotowania się do nich. Mamy tutaj na myśli głównie zaprojektowanie przestrzeni – gdyż podobnie, jak architekt musi zaprojektować dom, tak należy zaplanować również i ogród (oczywiście jeśli zależy nam na piorunującym wrażeniu).

Zastanów się więc w pierwszej kolejności nad tym, jakie rośliny chcesz w owym ogrodzie pielęgnować – będzie to przewaga kolorowych kwiatów, wysokich drzew, a może smacznych warzyw? Każdy rodzaj flory będzie prezentował się lepiej w innej scenerii.

Oprócz roślin poświęć też chwilę, aby zaplanować przestrzeń wokół nich – czyli chociażby układ żywopłotów lub chodników. Warto także uwzględnić przyszły system wodociągowy – nie tylko same zraszacze, ale również rury do nich prowadzące. Znacznie rozsądniej jest zaplanować wszystko na początku, niż marnować czas na niepotrzebne prace w przyszłości.

 …a później przejdź do pracy nad ogrodem

Gdy zakończysz już fazę planowania, będziesz mógł przejść do konkretów – czyli wcielania projektu w życie. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia (lub któraś z prac Cię przerasta), nie bój się poprosić o pomoc profesjonalną firmę ogrodniczą.

Pielęgnacja ogrodów wbrew pozorom również jest czynnością, która wymaga niemałego doświadczenia, jeśli chcesz robić to dobrze. Każda doświadczona osoba wie, że pierwsze skrzypce odgrywa wysokiej jakości trawnik – dlatego czynności takie jak aeracja czy wertykulacja powinny znajdować się u Ciebie na porządku dziennym (no, może sezonowym).

Oprócz dbania o trawę, nie możesz zapominać też o pozostałych roślinach – warto między innymi wiedzieć, jakie nawozy zadziałają w ich przypadku najlepiej. W miarę możliwości staraj się też regularnie odchwaszczać swój ogród oraz pozbywać się z niego szkodników.

Pozostałe akcesoria i dodatki

Jeśli mowa o dodatkowych akcesoriach, to naszym absolutnym faworytem są oczka wodne – nie dość, że prezentują się one świetnie wizualnie, to w cieplejsze dni można poczuć od nich powiew chłodniejszego powietrza. A może w przyszłości zajmiesz się hodowlą zwierząt wodnych?

Dobrym pomysłem będzie również postawienie altanki – nic nie jest równie klimatyczne, jak spędzanie wakacyjnych wieczorów w domku letniskowym. Będzie to też doskonałe miejsce na spotkania z przyjaciółmi oraz odskocznia od swojego własnego mieszkania.

A Ty – jakie masz pomysły na przyozdobienie własnego ogrodu? Może tryskająca wodą fontanna? A może oryginalne rzeźby? Możliwości jest całe mnóstwo, i tylko od Ciebie zależy, jak urządzisz swój ogród marzeń.

Prev Post

Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia?

Next Post

Narkotyki – etapy uzależnienia i najpopularniejsze substancje. Unikaj ich!

post-bars