Zwolnienie lekarskie od psychiatry – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Pogorszona kondycja psychiczna może mieć negatywny wpływ na to, jak pracownik funkcjonuje w pracy. W związku z tym lekarz psychiatra jest upoważniony do wystawiania zwolnień lekarskich. Sprawdź, jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry i dowiedz się, czym różni się ono od tradycyjnego L-4.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry – jak je uzyskać?
Nerwica lękowa, depresja, utrzymujące się od dłuższego czasu przygnębienie czy też wahania nastroju to tylko wybrane problemy natury psychicznej, które mogą sprawić, że wykonywanie obowiązków zawodowych będzie nie tyle niezwykle wymagające, ile wręcz niemożliwe, przynajmniej do czasu aż farmakologia i psychoterapia nie zaczną odnosić pozytywnych skutków. Dobra wiadomość jest taka, że w związku z pogorszonym stanem psychicznym można otrzymać zwolnienie lekarskie. Jak je uzyskać?
Do wystawiania zwolnień lekarskich w związku z pogorszonym stanem psychicznym jest uprawniony wyłącznie psychiatra, czyli lekarz, który oprócz 6-letnich studiów medycznych ukończył specjalizację z zakresu psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży. Przeprowadza on wnikliwy wywiad i na jego podstawie dokona diagnozy, zaproponuje odpowiednie leczenie farmakologiczne, skieruje na psychoterapię, a w razie konieczności wystawi L-4.
Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry?
To, ile trwać będzie zwolnienie lekarskie od psychiatry, zależy od rodzaju zdiagnozowanej dolegliwości, Twojego stanu psychicznego, a także indywidualnej oceny lekarza. Maksymalnie może ono wynieść 182 dni. Po upływie tego czasu masz prawo ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne trwające od 3 miesięcy do 1 roku.
Czy L-4 od psychiatry może zostać wystawione wstecz?
Zwolnienie lekarskie od psychiatry może być wystawione wstecz, nawet na więcej niż trzy dni, jeśli specjalista uzna to za zasadne, także w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Co ważne, w trakcie trwania L-4 od psychiatry pracodawca nie może zwolnić pracownika. Okres ochronny kończy się po wyczerpaniu puli czasowej obejmującej zwolnienie lekarskie i świadczenie rehabilitacyjne. Po jej upływie pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry – wynagrodzenie. Jaką pensję otrzymasz?
Pod względem uzyskiwanego wynagrodzenia L-4 od psychiatry nie różni się niczym od standardowego zwolnienia lekarskiego. Pracownik otrzymuje 80 proc. podstawy pensji, którą otrzymywał przez ostanie 12 miesięcy, chyba że problemy ze zdrowiem psychicznym wystąpią w trakcie ciąży. Wówczas wynagrodzenie wynosi 100 proc.
Czy pracodawca dowie się, że przebywam na L-4 od psychiatry?
Zwolnienie lekarskie od psychiatry (jak zresztą każde inne) nie zawiera ani nazwy schorzenia, ani jego kodu statystycznego. Lekarza psychiatrę natomiast obowiązuje tajemnica zawodowa. Twój pracodawca nie dowie się zatem, że przebywasz na L-4 z powodu pogorszenia stanu psychicznego, chyba że sam (sama) go o tym poinformujesz.
Co mogę robić na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Zazwyczaj osoba, która otrzymała od psychiatry zwolnienie lekarskie, nie musi ani leżeć w łóżku, ani izolować się od innych. W efekcie może wychodzić z domu, a także uczestniczyć w różnych aktywnościach, takich jak uprawianie sportów, wyprowadzanie psa czy też wyjście do kawiarni z przyjaciółmi. Nie obowiązuje ją też zakaz udziału w urodzinach, ślubach, chrzcinach czy też innych uroczystościach. Nie może natomiast wykonywać czynności, które utrudniałyby powrót do zdrowia.
Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim od psychiatry możesz zmienić miejsce pobytu. Niemniej przeprowadzka musi wiązać się np. z potrzebą uzyskania wsparcia od rodziny lub być podyktowana nagłą sytuacją losową, np. wypadkiem członka rodziny.
Jeżeli borykasz się z problemami natury psychicznej i potrzebujesz wytchnienia od obowiązków zawodowych, nie wahaj się poprosić psychiatrę o wystawienie zwolnienia lekarskiego. Lekarz psychiatra to Twój sprzymierzeniec, który pomoże Ci uporać się z uciążliwymi dolegliwościami.