Do gory

20/05/2024

Zalety zielonych dachów na nieruchomościach – dlaczego to dobra opcja?

By

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak niebagatelny wpływ na samopoczucie i zdrowie ma najbliższe otoczenie. Mając to na uwadze, deweloperzy chętnie sięgają po nowe rozwiązania, które uatrakcyjniają przestrzeń. Jednym z nich są zielone dachy na nieruchomościach. Dlaczego stanowią one dobry pomysł?

Zielone dachy na nieruchomościach – 8 najważniejszych zalet

 Chociaż zielone dachy na nieruchomościach nie są w Polsce częstym widokiem, ich popularność systematycznie rośnie. Pozytywnie wpływają one na otoczenie, a co za tym idzie zdrowie i samopoczucie użytkowników pomieszczeń, w związku z czym coraz więcej deweloperów decyduje się na nie. Jakie korzyści płyną z ich zastosowania dla mieszkańców? Przedstawiamy 8 najważniejszych zalet.

  1. Niższe koszty eksploatacji budynku – W konstrukcji zielonego dachu stosuje się substrat glebowy, który stanowi naturalną warstwę izolacji termicznej. W efekcie zabezpiecza on budynek przed stratami ciepła i chłodu, co redukuje jego zapotrzebowanie na ogrzewanie i klimatyzowanie. Dzięki temu w zimne dni w pomieszczeniach jest cieplej, a w upalne – chłodniej. Zauważalnie zmniejsza to koszty eksploatacji budynku.
  2. Przedłużona trwałość pokrycia dachowego – Szacuje się, że zielony dach jest w stanie wydłużyć żywotność pokrycia dachowego nawet dwu- i trzykrotnie. Dzieje się tak, dlatego że substrat glebowy wraz z warstwą roślinności chroni dach przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne, opady deszczu i śniegu, wahania temperatur czy też silny wiatr. Wydłuża to żywotność materiałów pokryciowych, a także redukuje ryzyko występowania mikropęknięć. W konsekwencji pozwala ograniczyć częstotliwość wykonywania remontów dachu.
  3. Czystsze powietrze – Roślinność zielonego dachu nie tylko filtruje pyły zawieszone w powietrzu, ale również przetwarza dwutlenek węgla w tlen. W efekcie oczyszcza powietrze i sprawia, że jest ono zdrowsze dla organizmu.
  4. Mniej hałasu – Zielony dach pełni funkcję bariery akustycznej, która pochłania hałas. W rezultacie tworzy cichsze otoczenie, dzięki czemu i w samym budynku jest ciszej. Zwiększa to komfort przebywania w nim.
  5. Pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie – Przebywanie w otoczeniu roślin zielonego dachu pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Zielone środowisko uspokaja oraz redukuje stres, co korzystnie oddziałuje nie tylko na psychikę, ale również zdrowie.
  6. Zwiększona wartość nieruchomości – Nieruchomości zlokalizowane w budynkach z zielonymi dachami można sprzedać lub wynająć z większym zyskiem. Taki obiekt nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale również jest cichszy i tańszy w eksploatacji. Przekłada się to na wyższy standard i komfort mieszkania, co pozwala zaproponować wyższą cenę przy sprzedaży lub wynajmie.
  7. Mniejsze ryzyko pożaru – Warstwa roślina zielonego dachu zawiera dużo wilgoci. W efekcie tworzy naturalną warstwę ognioodporną na budynku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia pożaru i ogranicza jego ewentualne rozprzestrzenianie się.
  8. Zwiększona bioróżnorodność – Zielone dachy składają się z różnych gatunków traw, ziół, rozchodników i roślin żywicielskich, które są świetnym siedliskiem dla motyli, owadów i ptaków. Zwiększa to bioróżnorodność i urozmaica otoczenie, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w miastach, w których dominuje beton i asfalt.

Zielone dachy na nieruchomościach mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że mieszkania w budynkach, które są nimi pokryte, cieszą się rosnącą popularnością. Nie można jednak zapominać, że taka konstrukcja wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Po pierwsze, zielony dach to niemały wydatek. Po drugie, należy o niego odpowiednio dbać. W przeciwnym razie nie zda egzaminu.

Jak jednak pokazują szacunki, środki zainwestowane w jego budowę mogą zwrócić się już w ciągu kilku-kilkunastu lat, nie mówiąc o korzyściach dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Warto więc rozważyć inwestycję w lokal, który znajduje się w budynku pokrytym zielonym dachem.

źródło: SŁAWBUD developer Łomianki

Prev Post

Odświeżacze powietrza – który zapach wybrać?

Next Post

Jak konserwować rozdrabniacze słomy?

post-bars