Do gory

29/06/2022

Sprężarka nowa czy używana — jaką wybrać

By

Kompresory to urządzenia powszechnie wykorzystywane zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i niewielkich warsztatach. Ich zakup jest jednak drogi, co powoduje, że przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy warto kupować urządzenie nowe, czy może zdecydować się na sprawny, ale używany model. W tym artykule postaramy rozwiać większość pojawiających się wątpliwości.

Sprężarka nowa — kiedy warto kupić ją do zakładu

Na rynku dostępny jest szeroki wybór nowych sprężarek powietrza. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na kompresory olejowe i bezolejowe, na zbiorniku, na ramie czy wolnostojące, tłokowe i śrubowe, z osuszaczami i innym wyposażeniem dodatkowym. W efekcie z łatwością można dobrać sprężarkę do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W dostępnej palecie urządzeń można wybrać sprężarki o stałej wydajności, zmiennoobrotowe, z napędem pasowym, z wymiennikami ciepła, wreszcie energooszczędne lub te dające sprężone powietrze o najwyższej klasie czystości. Można wybierać w modelach o różnej mocy, wydajności i ciśnieniu. To sprawia, że przedsiębiorcy chętnie korzystają z opcji zakupu nowych urządzeń. 

Bez wątpienia atutem nowego kompresora jest gwarancja oferowana przez producenta oraz serwis gwarancyjny zapewniający, że maszyny będą pracować wydajnie i bezawaryjnie. Nowe urządzenia to zazwyczaj także nowe technologie, które usprawniają działanie sprężarek i pozwalają na dokładniejszą optymalizację ich pracy względem zapotrzebowania zakładu. To także maszyny bardziej energooszczędne, co przy obecnych cenach energii elektrycznej nie pozostaje bez znaczenia dla szacowanych kosztów ich eksploatacji.

Niewątpliwie nowe sprężarki wiążą się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, ale warto pamiętać, że firmy sprzedające kompresory dają możliwość skorzystania z różnych form finansowania zakupu sprzętu — od zakupu za gotówkę, po kredyty czy szeroki wybór leasingów. 

Kompresor używany — zalety i wady

Główną zaletą kompresorów używanych jest cena — są one znacznie tańsze, niż sprężarki nowe. Jednakże są to urządzenia, które mają już jakiś przebieg za sobą, więc nie możesz liczyć na to, że będą to maszyny w 100% bezawaryjne. Jeżeli planujesz zakup używanego kompresora, powinieneś sprawdzić, z jaką maszyną masz do czynienia. Warto zbadać jej przebieg, ponieważ to będzie odzwierciedleniem zużycia podzespołów. Warto także sprawdzić zgodność serwisowania z zaleceniami producenta oraz czystość wnętrza sprężarki, bo to uzmysłowi Ci, czy poprzedni właściciel odpowiednio dbał o maszynę i czy pracowała  ona w trudnych warunkach (np. wysokiego zapylenia powietrza). Warto również zweryfikować  wydajność sprężarki oraz części zamienne i materiały eksploatacyjne stosowane podczas serwisu. 

Dostępne sprężarki używane trudniej także dostosować do indywidualnego zapotrzebowania zakładu. Zazwyczaj na rynku jest dość ograniczony wybór modeli, który przekłada się na mniejszą rozpiętość oferowanych parametrów technicznych. 

Gdzie kupować kompresory?

Jeśli szukasz sprężarki do zakładu, niezależnie czy jesteś dużym, czy małym przedsiębiorcą, warto skorzystać z oferty sprawdzonych firm dostarczających sprężarki. Specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kompresor do zapotrzebowania zakładu pod względem wszystkich wymogów technicznych. Uwzględnią zarówno moc urządzenia, jak i jego wydajność, zapotrzebowanie na sprężone powietrze, klasę czystości medium orz warunki techniczne zakładu. Dobra firma sprzedająca kompresory będzie także posiadać swój własny zespół serwisowy, który zapewni skuteczny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny kompresorów. Będzie posiadać szybki dostęp do oryginalnych części i sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych. 

Jeśli planujesz kupić sprężarkę używaną skorzystaj z usług dostawców, którzy oferują maszyny sprawdzone i przygotowane do pracy. Tacy sprzedawcy także dają na używane kompresory gwarancję, dzięki czemu nie zostaniesz sam, gdy używana sprężarka odmówi posłuszeństwa. 

źródło: Czemar.pl

Prev Post

Słupki ostrzegawcze odblaskowe – o czym informują?

Next Post

Diagnostyka budynku – skanowanie betonu i ekspertyza budowlana

post-bars