Rodzaje nagrobków – na co się zdecydować, aby upamiętnić bliską osobę?
Nagrobek często jest traktowany przez rodzinę zmarłej osoby jako ostatni wyraz wdzięczności i symbol pamięci. Dlatego jego wyborowi bliscy poświęcają wiele uwagi. Mnogość materiałów i form sprawia, że trudno zdecydować się na jedno rozwiązanie. Na rynku wyróżnić można różne rodzaje nagrobków. Który wybrać, aby pomnik prezentował się szlachetnie, a jednocześnie był trwały?
Rodzaje nagrobków – na co i kiedy się zdecydować?
Wybór nagrobka to jedna z ostatnich decyzji, jakie należy podjąć w związku ze śmiercią członka rodziny. Jej waga jest jednak ogromna. Wiele osób traktuje bowiem pomnik jako ostatni podarunek dla zmarłej osoby. Dlatego jego wyborowi poświęca tak wiele uwagi.
W zależności od przyjętych kryteriów dostępne na rynku nagrobki można podzielić na różne rodzaje. Biorąc pod uwagę materiał, wyróżnia się:
- nagrobki granitowe – to uniwersalne warianty, które cieszą się dużym uznaniem wśród rodzin. Nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale również wykazują wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Nie blakną pod wpływem promieni słonecznych i nie kruszą się. Są również bezproblemowe w utrzymaniu i pielęgnacji,
- nagrobki marmurowe – wyróżniają się niepowtarzalnym wzornictwem i wysoką estetyką, co wynika z plastyczności marmuru. Niemniej w porównaniu z nagrobkami granitowymi odznaczają się gorszymi parametrami wytrzymałościowymi. Są bardziej podatne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, a także trudniejsze w pielęgnacji. Dla wielu rodzin jednak walory estetyczne pomnika z marmuru rekompensują te niedogodności,
- nagrobki z piaskowca – to solidne, a zarazem niepowtarzalne pomniki, które dobrze radzą sobie z warunkami atmosferycznymi panującymi w Polsce. Wraz z upływem czasu ulegają naturalnemu procesowi starzenia się i nabierają patyny. W zależności od punktu widzenia może to być odbierane zarówno jako ich zaleta, jak i wada. Piaskowiec świetnie nadaje się do rzeźbienia. Dlatego wykonany z niego nagrobek może mieć niepowtarzalną formę.
Uwzględniając konstrukcję, nagrobki można podzielić na pojedyncze, podwójne oraz z rzadka potrójne. To, na jaką opcję zdecyduje się rodzina, uzależnione jest głównie od wielkości wykupionej na cmentarzu przestrzeni oraz indywidualnych upodobań. Biorąc pod uwagę formę, wyróżnić można też nagrobki pionowe i poziome. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się między sobą także pod względem kolorystyki, wzornictwa oraz użytych elementów dodatkowych.
Czy zakład pogrzebowy może pomóc w wyborze i budowie nagrobka?
Część zakładów pogrzebowych oprócz usług cmentarnych i związanych z organizacją pochówku świadczy dodatkowe usługi budowy nagrobków i doradztwa w zakresie ich wyboru. Dzięki tak kompleksowej ofercie rodzina może zająć się tym, co w trudnym czasie najważniejsze – wzajemnym wsparciem. Wie bowiem, że wszelkimi szczegółami związanymi nie tylko z ceremonią, ale i późniejszym postawieniem pomnika zajmą się fachowcy.
Rzetelny dom pogrzebowy to gwarancja jakości usług. Współpracuje bowiem z doświadczonymi i uznanymi murarzami oraz kamieniarzami. W efekcie nagrobek nie osiada i przez lata zachowuje swój pierwotny wygląd. Zatrudnieni specjaliści nie tylko świadczą usługi na najwyższym poziomie, ale również służą radą. Podpowiedzą, jaki materiał i formę nagrobka wybrać, na czym oszczędzić, a na co przeznaczyć większy budżet, tak aby budowla spełniała wszelkie wymagania bliskich. Dzięki temu rodzina podejmie właściwy wybór, a pomnik będzie stanowił ukoronowanie pamięci o zmarłym.
Mnogość dostępnych na rynku materiałów i form sprawia, że bliskim trudno wybrać rodzaj nagrobka. Podejmując decyzję, można kierować się nie tylko ceną, ale i parametrami wytrzymałościowymi materiału, własnym gustem, a nawet opiniami w internecie. Warto jednak skorzystać z fachowego doradztwa pracowników zakładu pogrzebowego, jeśli podmiot świadczy usługi budowy pomników. Doskonale znają oni specyfikę poszczególnych materiałów. Są więc w stanie podpowiedzieć rozwiązanie, które będzie spełniać oczekiwania rodziny, a jednocześnie zmieści się w przyjętym budżecie.