Do gory

22/07/2022

Przewóz towarów – zasady prawidłowego rozmieszczenie ładunku w pojeździe

By

Chociaż przewóz towarów nie kojarzy się jako coś wymagającego, podczas jego organizacji liczy się każdy szczegół. Jednym z nich jest prawidłowe rozmieszczenie ładunku. Przekłada się ono nie tylko na bezpieczeństwo towarów, ale również stabilność pojazdu i komfort jego prowadzenia. Dlatego warto bacznie przyjrzeć się temu aspektowi. Jakie są zasady prawidłowego rozmieszczenia ładunku?

Przewóz towarów – jak prawidłowo rozmieścić ładunek? Podstawowe zasady

Prawidłowe rozmieszczenie ładunku to kluczowa kwestia, o którą należy zadbać, organizując transport towarów. Nie tylko ogranicza ono ryzyko uszkodzenia przewożonych artykułów, ale również zapewnia stabilność pojazdu i komfort jego prowadzenia, co przekłada się także na bezpieczeństwo na drodze.

Ponadto niewłaściwie rozmieszczony ładunek zwiększa spalanie samochodu, co nie tylko winduje koszty transportu, ale również negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dlatego nie warto bagatelizować tego etapu w łańcuchu dostaw. Jakich zasad należy się trzymać, aby prawidłowo rozmieścić towary w przestrzeni załadunkowej?

  1. Unikaj przeładowania

    To podstawa! Dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu nie wolno przekraczać. Już niewielkie odstępstwo od normy może nie tylko skutkować zniszczeniem towarów, ale również powodować szybsze zużycie się podzespołów samochodu, a nawet stwarzać zagrożenie na drodze. W przypadku wykrycia przez służby przekroczenia DMC nie obejdzie się też bez grzywny. Jej wysokość może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

  2. Kontroluj maksymalny nacisk na osie pojazdu

    Podobnie jak DMC tak i maksymalny nacisk na osie pojazdu nie powinien przekraczać przyjętych wartości. Co ważne, przekroczenie nacisku na oś nie zawsze jest tożsame z przekroczeniem DMC. Dlatego parametry te należy skontrolować osobno. Co więcej, przyjmuje się, że nacisk na oś przednią powinien wynosić co najmniej 20 proc. masy pojazdu i załadunku, a na oś napędzaną – minimum 25 proc. Takie rozmieszczenie towarów zapewni kierowcy komfort prowadzenia samochodu i ograniczy spalanie.

    Żeby uniknąć przeciążenia osi, należy korzystać z planu ładowania pojazdu. Jest on wystawiany dla każdego typu samochodu dostawczego przez jego producenta. Rzeczywisty nacisk osi załadowanego pojazdu można skontrolować na specjalnej wadze. Ponadto nowoczesne auta dostawcze są wyposażone w czujniki nacisku osi, które mogą dokonać pomiaru. Ich wyniki wyświetlą się na tablicy wskaźników w kabinie.

  3. Koryguj rozmieszczenie ładunku w naczepie

    Po każdym – nawet częściowym – rozładunku naczepy należy skorygować rozmieszczenie towarów, tak aby każdy z boków pojazdu był równomiernie obciążony. Dzięki temu samochód zachowa odpowiednią stabilność podczas jazdy, a jego opony nie będą nadmiernie się zużywać.

  4. Zadbaj o stabilność ładunku

    Ładunek uznaje się za stabilny, jeśli jego środek ciężkości znajduje się ponad podłogą pojazdu i poniżej połowy szerokości ładunku. Nie zawsze jednak da się uzyskać stabilność bez wykorzystania specjalnych stojaków. Mają one szeroką podstawę, która jest mocowana do podłogi pojazdu, co zapewnia i stabilność, i bezpieczeństwo ładunku.

Równie ważne co prawidłowe rozmieszczenie ładunków jest jego odpowiednie zamocowanie. Ma ono przeciwdziałać przemieszczaniu się towarów pod działaniem siły bezwładności. W tym celu wykorzystać można różne metody. Najczęściej stosuje się jedną z trzech – kształtową, siłową lub łączoną. Żeby odpowiednio zabezpieczyć ładunek, profesjonaliści wykorzystują też specjalny osprzęt mocujący, w tym pasy, łańcuchy, liny oraz siatki mocujące.

Prawidłowe rozmieszczenie ładunku to wymagające zadanie, które przekłada się nie tylko na stan towarów, ale również bezpieczeństwo na drodze. Dlatego należy przestrzegać przyjętych zasad. Żeby uniknąć problemów, organizację transportu warto powierzyć specjalistom. Dysponują oni know-how, dzięki czemu rozmieszczenie i zabezpieczenie towarów nie mają przed nimi żadnych tajemnic.

źródło: translogis.pl

Prev Post

Jak łączyć kolory w prezentacjach multimedialnych?

Next Post

Narzędzia pneumatyczne – w czym są lepsze od konkurencji?

post-bars