Do gory

28/06/2022

Osuszacze adsorpcyjne — skuteczne usuwanie wilgoci ze sprężonego powietrza

By

Osuszacze adsorpcyjne to urządzenia, które pozwalają na bardzo efektywne odwadnianie sprężonego powietrza i są powszechnie stosowane w układach uzdatniania medium roboczego. Poznaj zasadę działania osuszaczy adsorpcyjnych, ich zalety i branże, w których są stosowane. 

Osuszacze adsorpcyjne — zasada działania

W niektórych procesach produkcyjnych niezwykle istotna jest klasa czystości sprężonego powietrza, które oprócz eliminacji cząsteczek stałych i olejowych powinno być także maksymalnie suche, czyli pozbawione wody zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym. Standardowe wyposażenie układów sprężonego powietrza zawierające elementy wstępnego uzdatniania medium typu separatory cyklonowe czy filtry, nie są w stanie zapewnić gazu o odpowiednich parametrach w zakresie niskiej zawartości w cząsteczki H2O. Osuszacze adsorpcyjne stosuje się dla najlepszego osuszania uwzględniającego eliminację wody i pary wodnej. Urządzenia te zazwyczaj wykorzystywane są do końcowej fazy uzdatniania. 

Zasada działania osuszaczy adsorpcyjnych opiera się na zjawisku adsorpcji, czyli osadzania na powierzchni cząsteczek cieczy czy ciał stałych. Urządzenia składają się z dwóch zbiorników ciśnieniowych wypełnionych adsorberem, które pracują na zmianę. Taka budowa i zasada działania sprawia, że osuszacze adsorpcyjne zapewniają wydajne działanie. W pierwszym zbiorniku realizowane jest pochłanianie wilgoci, natomiast w drugim dochodzi do regeneracji, w ramach której adsorbent jest osuszany.

Proces uzdatniania sprężonego powietrza w osuszaczach adsorpcyjnych gwarantuje uzyskanie medium roboczego o najwyższej klasie czystości, pozbawionego nie tylko cząsteczek wody w stanie ciekłym i gazowym, ale również bez wszelkiego typu innych zanieczyszczeń.  

Wśród urządzeń można wymienić osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno, które posiadają ciśnieniowy punkt rosy na poziomie -40oC i -70oC, osuszacze regenerowane na gorąco, których zadaniem jest redukcja strat sprężonego powietrza oraz osuszacze adsorpcyjne wysokociśnieniowe. 

Zalety osuszaczy adsorpcyjnych

Osuszacze adsorpcyjne to urządzenia o wielu niepodważalnych zaletach, z których najważniejszą jest najwyższy stopień usuwania zanieczyszczeń z medium oraz gwarancja uzyskania sprężonego powietrza najwyższej jakości. Maszyny mają prostą konstrukcję i zapewniają łatwą obsługę. Dzięki zastosowanym najnowszym technologiom są także energooszczędne i mogą współpracować ze sprężarką w sposób umożliwiający uzyskanie optymalnych wyników. 

Gdzie wykorzystuje się osuszacze adsorpcyjne

Osuszacze adsorpcyjne powinny być stosowane w układach sprężonego powietrza stosowanych w procesach wymagających medium o najwyższym stopniu suchości. Zaleca się stosować je tam, gdzie instalacja narażona jest na zamarzanie lub gdzie suche powietrze wymagane jest do jak największej wydajności pracy kompresorów. 

Osuszacze adsorpcyjne stosuje się w branżach, gdzie szczególną uwagę zwraca się na klasę czystości sprężonego powietrza. Urządzenia sprawdzają się w układach pneumatycznych stosowanych m.in. w branży spożywczej, farmaceutycznej, medycznej, przemyśle elektronicznym i chemicznym, a także w lakiernictwie.

źródło: Almig.pl

Prev Post

Schody ze stali wewnętrzne – trendy 2022

Next Post

Twoja strona jest nisko w wynikach wyszukiwania? Zobacz, w czym może tkwić problem!

post-bars