Do gory

31/01/2023

Narkotyki – etapy uzależnienia i najpopularniejsze substancje. Unikaj ich!

By

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z pojęciem „narkomania”. Wiedza wielu osób kończy się jednak na tym, że narkotyki istnieją, i że spożywanie ich może być złe dla zdrowia. Nie zdają sobie oni jednak sprawy z tego, że uzależnienie od narkotyków dzielimy na kilka etapów. Nie wiedzą również, jakie są najpopularniejsze substancje, jakie można spotkać na „czarnym rynku”. W dzisiejszym artykule zajmiemy się właśnie tymi dwoma kwestiami oraz tym, jak leczyć narkomanię. Zachęcamy do przeczytania – dla bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

Narkotyki i etapy uzależnienia od nich

Eksperci wyróżniają przynajmniej cztery etapy uzależnienia od narkotyków. Warto się zaznajomić z tą wiedzą – gdyż dzięki temu łatwiej będzie Ci ostrzec najbliższych, gdy tylko zauważysz u nich pierwsze niepokojące symptomy.

Po kolei:

faza eksperymentu – na tym etapie dana osoba „próbuje” danej substancji, wszystko rozgrywa się tutaj wokół ciekawości „jak to jest być na fazie”,

faza okazjonalna – kolejnym etapem jest przyjmowanie danej substancji „od czasu do czasu”, osoba zażywająca najczęściej nie widzi zagrożenia, gdyż wydaje jej się, że „może rzucić to świństwo, kiedy tylko zapragnie” – zwykle jest to ostatni gwizdek, aby w miarę bezpiecznie zrezygnować ze szkodliwej substancji,

nawyk – później pojawia się moment, w którym okazjonalne przyjmowanie substancji zostaje zastąpione przyjmowaniem regularnym, nawet codziennym,

uzależnienie – jest to etap, w którym substancja praktycznie całkowicie przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej, bardzo często jedyną drogą wyjścia jest terapia uzależnień.

Wiele osób żyje zgodnie z powiedzeniem „wszystko jest dla ludzi”. Z własnego doświadczenia jednak doradzimy wam, że niektórych substancji nie opłaca się nawet „brać na próbę”.

Od jakich narkotyków najczęściej uzależniają się ludzie?

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych narkotyków jest marihuana. Podejrzewamy nawet, dlaczego – gdyż uchodzi ona za względnie „łagodny” narkotyk, który wywołuje mniej skutków ubocznych, niż papierosy czy alkohol.

Nie mamy zamiaru w tym momencie ogłaszać twierdzeń, czy jest to prawda, czy też fałsz – nie jest to celem tego artykułu. Faktem jest jednak to, że marihuana jest substancją zakazaną i grozi za nią spora odpowiedzialność – jak nie zdrowotna, to przynajmniej karna.

Do innych, najczęściej spotykanych narkotyków zaliczamy kokainę, amfetaminę, heroinę oraz LSD. Są to już znacznie twardsze substancje, niż wcześniej wspomniana marihuana, a ich skutki zdrowotne mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

Należy mieć świadomość, że uzależnić można się od praktycznie każdego substancji – zarówno od tych „najcięższych”, jak narkotyki, jak i na pierwszy rzut całkowicie nieszkodliwych, jak kawa czy cukier.

Koniecznie obserwuj siebie i swoich bliskich – jeśli zauważasz u nich symptomy uzależnienia (a nawet jego wcześniejsze fazy): nie zwlekaj, i skonsultuj się z ośrodkiem leczenia nałogów.

Pamiętaj, że życie masz tylko jedno, i nie warto marnować je w imię szkodliwych substancji.

Prev Post

Jak stworzyć ogród marzeń i jak go prawidłowo pielęgnować

Next Post

Jak dbać o odzież medyczną, aby służyła ona przez lata?

post-bars