Do gory

27/06/2022

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa? Pomoc specjalistów

By

Ból kręgosłupa to dolegliwość, z którą mierzy się coraz więcej osób. Siedzący tryb pracy, dźwiganie  ciężkich przedmiotów czy też nieleczone wady postawy to główne przyczyny problemów. Zmiana nawyków nie zawsze wystarcza, by pozbyć się bólu. W takim przypadku warto udać się po pomoc do specjalistów. Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne będą odpowiednie w przypadku bólu kręgosłupa?

Co na ból kręgosłupa? Zabiegi fizjoterapeutyczne

Coraz więcej Polaków uskarża się na bóle pleców. Dolegliwości te mogą mieć różne podłoże. Czasem jest to siedzący tryb pracy, czasem dźwiganie ciężkich przedmiot, a czasem choroba zwyrodnieniowa. Ból wywołują też nieleczone wady postawy, a także napięte stresem mięśnie. Na szczęście fizjoterapia dysponuje całą gamą zabiegów, które pozwalają uśmierzyć ból i zregenerować obolałe tkanki.

Żeby jednak podejmowane działania przyniosły wymierne rezultaty, muszą być dopasowane do stanu zdrowia pacjenta, jego sprawności fizycznej oraz przyczyn i miejsca występowania bólu. Dlatego przed doborem terapii i zabiegów fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Dostarcza on specjaliście niezbędnych informacji. Warto więc zgodnie z prawdą odpowiadać na zadawane pytania.

Odpowiednio dopasowane zabiegi fizjoterapeutyczne mogą złagodzić ból kręgosłupa, a nawet całkowicie się z nim rozprawić. Są też pomocne w niwelowaniu przyczyn występowania dolegliwości. Jakie zabiegi i terapie z zakresu fizjoterapii są najczęściej polecane w przypadku bólu pleców?

  1. Terapia manualna. Jest nastawiona na eliminację źródła problemu. Łagodzi ból i rozluźnia spięte mięśnie. W efekcie przywraca komfort w codziennym funkcjonowaniu. W jej ramach fizjoterapeuta uciska wybrane partie ciała, dzięki czemu tkanki wracają na swoje miejsce, co pozwala zredukować odczuwane dolegliwości.
  2. Masaż medyczny. Likwiduje napięcie mięśniowe, rozluźnia i relaksuje. Przyspiesza też procesy biochemiczne i poprawia krążenie. Specjalista wykonuje delikatne ruchy, takie jak rozcieranie, zwijanie czy też głaskanie, Odprężają one ciało, ale też łagodzą ból.
  3. Kinesiotaping. Polega na naklejeniu na powierzchnię pleców specjalnych taśm. Pozwala zwiększyć siłę mięśni w okolicy kręgosłupa i zmniejsza dolegliwości bólowe. Metoda ta doskonale łączy się z terapią manualną i masażem.
  4. Kinezyterapia. To leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu. Jej celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych i zwiększenie wytrzymałości ruchowej, co pozwala przywrócić bezbolesne ruchy kręgosłupa.

Ból pleców a fizykoterapia – co pomaga uśmierzyć dolegliwości?

W uśmierzaniu bólu kręgosłupa dużą popularnością cieszy się też fizykoterapia. W jej ramach w celach leczniczych wykorzystuje się zjawiska fizyczne, takie jak prąd elektryczny, magnetyzm, światło czy też laser. Zabiegi nie tylko redukują dolegliwości bólowe, ale również pobudzają tkanki do regeneracji i sprzyjają ich lepszemu ukrwieniu. Rozluźniają spięte mięśnie, przywracają im siłę i działają przeciwzapalnie.

Wśród najczęściej polecanych terapii i zabiegów z zakresu fizykoterapii, które redukują ból pleców i inne dolegliwości z nimi związane, można wymienić:

  • magnetoterapię,
  • promieniowanie laserowe,
  • prądolecznictwo,
  • terapię ultradźwiękami,
  • krioterapię (terapię zimnem),
  • hydroterapię (wodolecznictwo),
  • leczenie ciepłem,
  • światłolecznictwo.

Wybór terapii i zabiegów z zakresu fizykoterapii jest szeroki. Dlatego tak istotną elementem terapii jest pogłębiony wywiad z pacjentem. Pozwala on dopasować leczenie do zgłaszanych dolegliwości, stanu zdrowia chorego, przyczyny bólu i miejsca jego powstawania. Tak kompleksowe podejście zapewnia skuteczność działań i przyspiesza powrót do pełni sił.

Ból kręgosłupa to przypadłość, na którą cierpi coraz więcej osób. Fizjoterapia pozwala nie tylko rozprawić się z odczuwanymi dolegliwości, ale również zdiagnozować i usunąć ich przyczynę. Bywa też wykorzystywana jako wsparcie leczenia operacyjnego. Wówczas pozwala lepiej przygotować się do zabiegu, a po jego wykonaniu – przyspiesza powrót do maksymalnej sprawności.

źródło: https://crsrehabilitacja.pl/

Prev Post

Obywatele spoza Unii Europejskiej – jakie warunki muszą spełnić, by zamieszkać w Polsce?

Next Post

Co obejmuje profesjonalna dezynsekcja?

post-bars