Jak dbać o odzież medyczną, aby służyła ona przez lata?
Odzież medyczna nie może być traktowana jak ta konwencjonalna. Podobnie, jak opieka nad pacjentem w szpitalu, tak i nad ubraniami medycznymi należy sprawować szczególną pieczę. W dzisiejszym poradniku skupimy się więc na kwestii jak prawidłowo dbać o odzież medyczną, aby służyła ona przez lata. Zapraszamy do lektury nie tylko posiadaczy odzieży medycznej – gdyż poniższe wskazówki doskonale sprawdzą się również przy innych rodzajach ubrań.
Jak należy prać odzież medyczną?
Zanim przejdziemy do konkretnych porad dotyczących prania odzieży medycznej, musisz koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, że musisz prać ją częściej niż swoje codzienne ubrania.
Weźmy to na logikę – w szpitalu aż roi się od niebezpiecznych środków chemicznych oraz drobnoustrojów przenoszonych przez pacjentów. Aby mieć więc stuprocentową pewność, że na Twoich ubraniach nie znajduje się nic niebezpiecznego, pozostaje… częściej je prać.
Dobrze, ale do rzeczy: postaraj się prać swoje ubrania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jest to temperatura idealna, gdyż jest na tyle niska, że nie uszkodzi materiału, a także na tyle wysoka, że pozbędzie się większości groźnych mikroorganizmów.
Zwracaj także uwagę na… płyn i proszek do prania. Koniecznie wybierz taki z dopiskiem „dezynfekujący” – oczywiście aby mieć jeszcze większą pewność, że pozbędziesz się wszystkich wirusów oraz bakterii.
Czy odzież medyczną można prasować?
Jak najbardziej, powiemy więcej – odzież medyczną POWINNO się prać. Nie możesz sobie pozwolić na to, abyś prezentowała się nieprofesjonalnie w pogniecionej koszuli.
Aby nie uszkodzić materiału i/lub nadruku, zawsze prasuj ubrania medyczne, gdy są one lekko wilgotne, oraz obrócone na lewą stronę.
Niewielka część osób zdaje sobie sprawę z tego… że prasowanie też pozbywa się mikroorganizmów! Bardzo wysoka temperatura żelazka sprawia, że duża część drobnoustrojów dosłownie wyparowuje z powierzchni ubrań.
Tak więc prasuj ubrania medyczne nawet wtedy, gdy nie są na nich widoczne zgniecenia.
Uważaj podczas pracy
Raczej nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że praca w szpitalu nie należy do najczystszych i najbezpieczniejszych – z tego też powodu bardzo często obrywa odzież medyczna.
Tak więc jeśli chcesz, aby Twoja odzież służyła Ci przez długi czas… musisz po prostu bardziej uważać w pracy. Wiele uszkodzeń materiału powstaje z rozlania się medykamentu lub innego środka chemicznego.
Jeśli mowa o uszkodzeniach mechanicznych – to bardzo często powstają one na skutek zahaczenia o ostry przedmiot lub gwałtownego pociągnięcia przez pacjenta.
O ile zachowanie osób poszkodowanych bardzo często jest nieprzewidywalne i nie można uniknąć ryzyka obdarcia ubrań, to odrobina ostrożności podczas przemieszczania się po placówce medycznej nie zaszkodzi.
Ile czasu wytrzyma odzież medyczna?
Zapłaciłeś na wysokojakościową odzież medyczną i zastanawiasz się, jak długo będzie Ci ona służyć?
Możesz być spokojny – jeśli będziesz stosował się do powyżej podanych przez nas zasad, ubrania powinny służyć Ci przez długie lata.