Diagnostyka budynku – skanowanie betonu i ekspertyza budowlana
Opinia rzeczoznawcy budowlanego może być nam potrzebna podczas budowy domu, przebudowy budynku, remontu lub zakupu nieruchomości. Ekspertyza budowlana konieczna jest także przy okazji zmiany sposobu użytkowania domu, a także w przypadku zauważenia uszkodzeń budynku, które powstały w wyniku błędów budowlanych, codziennej eksploatacji elementów konstrukcyjnych lub wskutek naruszenia konstrukcji budynku. Zwłaszcza w przypadku uszkodzeń budynku, które powstały na skutek błędów wykonawczych, rzeczoznawca budowlany musi wykazać się nie tylko odpowiednim doświadczeniem, ale i wiedzą konieczną do uzyskania odszkodowania za popełnione błędy na budowie.
Skanowanie betonu bez ryzyka
Diagnostyka budowlana wykorzystywana podczas oględzin budynku użytkowego pozwala na wielostronne badanie nieruchomości zarówno pod względem stanu technicznego domu, jak i użytych do jego budowy materiałów eksploatacyjnych. Żeby ekspertyza budowlana była miarodajna i rzeczowa, rzeczoznawca budowlany posługuje się wieloma narzędziami, które pozwalają mu ocenić, czy budynek jest bezpieczny, a jego parametry mieszczą się w dopuszczalnych normach.
Jedną z metod wykorzystywanych w diagnostyce budynku jest skanowanie betonu. Prześwietlanie betonu umożliwia ocenę stanu konstrukcji budynku i zbrojenia. Jest to metoda bezinwazyjna, podczas której nie dochodzi do niszczenia betonu. Rzeczoznawca budowlany nie pobiera zatem próbek i nie rozkuwa betonu. Pozwala to uniknąć powtórnych uszkodzeń i kosztownych napraw.
Prześwietlanie betonu – po co się wykonuje?
Skanowanie betonu to nowoczesna metoda pozwalająca zbadać gęstość, nośność i wytrzymałość mieszanki betonowej. Wykonuje się ją za pomocą skanera do betonu. Podczas badania rzeczoznawca budowlany może sprawdzić większość elementów żelbetowej konstrukcji budynku, np. fundamenty, stropy czy posadzki, elewację, podpiwniczenie, w tym także te części budynku, które w przeszłości były już naprawiane i np. mają dodatkowe wzmocnienia podtrzymujące uszkodzony beton.
Sprawdzanie betonu odbywa się najczęściej przy okazji odbioru technicznego nowowybudowanego budynku. Wtedy rzeczoznawca budowlany sprawdza, czy ekipa budowlana wykonała prace zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Prześwietlając beton, dowiemy się, czy konstrukcja budynku jest wytrzymała i bezpieczna. Prześwietlanie betonu wykonuje się także w przypadku uszkodzeń budynku. Wykonując ekspertyzę budowlaną z prześwietlaniem betonu, rzeczoznawca budowlany może ocenić, czy zauważone na ścianach, fundamentach i stropach pęknięcia są konsekwencją błędów budowlanych, czy wynikiem nieprawidłowego użytkowania budynku.
Rzeczoznawca budowlany wykonujący skanowanie betonu może sprawdzić jakość użytego materiału i grubość mieszanki betonowej, ciągłość zbrojenia i umiejscowienie metalowych prętów zbrojeniowych. Podczas takiego badania ekspert w dziedzinie budownictwa może też sprawdzić, czy otulina betonowa jest wystarczającej grubości. Wszystkie te czynności będą potrzebne do wydania ekspertyzy budowlanej.
Skanowanie betonu – jak wykonać?
Żeby skanowanie betonu było miarodajne, a badanie powiodło się, musimy zadbać o odpowiednie miejsce do przeskanowania. W przypadku nowych budynków, które nie są uszkodzone, dobrze jest wybrać do sprawdzenia betonu ścianę lub fundamentów o większej powierzchni i bez dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Wówczas bez problemu sprawdzimy stan betonu. Jeżeli jednak skanowanie betonu ma być częścią ekspertyzy budowlanej wykonywanej przy okazji oceny stanu technicznego uszkodzonego domu, najlepiej jest wybrać do badania ścianę, która jest najbardziej zniszczona. Wtedy będziemy mieli miarodajny obraz uszkodzeń. Doświadczony rzeczoznawca budowlany, który wykonuje skanowanie betonu, będzie pamiętał, że podczas badania musi unikać miejsc, w których znajdują się wszelkiego rodzaju instalacje.
Jeżeli już wybierzemy odpowiedni obszar ściany lub fundamentu do skanowania, musimy go oczyścić i wyrównać. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy rozpocząć skanowanie betonu. Podczas prześwietlania ściany rzeczoznawca budowlany otrzyma odczyt graficzny i opisowy. Pozyskane dane mogą być wykorzystane do sporządzenia opinii technicznej dotyczącej stanu budynku. Sprawdzenie mieszanki betonowej, jej grubości i jakości wykorzystanego materiału pozwoli nam sprawdzić, czy podczas robót nie popełniono błędów budowlanych.