Do gory

27/06/2022

Co obejmuje profesjonalna dezynsekcja?

By

Przeprowadzona przez specjalistę profesjonalna dezynsekcja polega na niszczeniu, tępieniu i zwalczaniu różnego typu owadów oraz insektów. Do tej kategorii zaliczają się stawonogi w postaci prusaków, pluskiew, karaluchów, rybików cukrowych, a także komarów, much i mrówek.

Czym jest dezynsekcja?

Z języka łacińskiego De Insectum oznacza dosłownie usuwanie lub niszczenie owadów. Termin ten został spolszczony. Współczesna dezynsekcja polega na zastosowaniu różnego typu działań mających na celu zwalczenie, tępienie, a także usuwanie insektów. Do tej kategorii zaliczają się szkodniki, szczególnie pasożytnicze stawonogi. Chodzi tutaj głównie o prusaki, karaluchy, mrówki, rybiki cukrowe, wszy, pchły, muchy, komary, a także inne owady zamieszkujące pomieszczenia domowe i komercyjne. Przeprowadzenie dezynsekcji ma na celu pozbycie się owadów ze względów sanitarnych, jak również gospodarczych. Działanie to wykonuje się z użyciem różnego typu metod. Powinny one być dobierane do rodzaju owadów, które pojawiły się w mieszkaniu lub pomieszczeniu firmowym. Dezynsekcję można przeprowadzić przy pomocy środków fizycznych, mechanicznych, chemicznych, a także biologicznych. Metody dezynsekcji stosowane przez profesjonalne firmy, poprzedzone są dokładnymi oględzinami pomieszczeń, w których znajdują się owady. Tylko wówczas można określić, z jakim rodzajem szkodnika ma się do czynienia. Pozwala to na wybór skutecznej metody dezynsekcji z zastosowaniem środków chemicznych lub też sposobów fizycznych.

Fizyczne i chemiczne metody na pluskwy domowe

Dezynsekcję środkami fizycznymi stosuje się w przypadku, gdy ma się do czynienia z jajami i larwami pluskwy domowej. Wówczas profesjonalna firma świadcząca usługi dezynsekcji stosuje parę wodną o temperaturze wyższej niż 100 stopni Celsjusza. Rozgrzane powietrze jest w stanie wytępić pluskwy w stanie larwalnym i złożone jaja. Jest to sposób na pozbycie się tych owadów, zlikwidowanie ich kolonii. Para wodna na pluskwy stosowana jest w przypadku, gdy doszło do pojawienia się kolonii tych owadów.

Traktowanie pluskwy domowej parą wodną jest metodą nieinwazyjną, ponieważ w trakcie dezynsekcji pomieszczeń nie używa się środków chemicznych, a także preparatów owadobójczych. W przypadku dorosłej pluskwy należy zastosować bardziej radykalne metody dezynsekcji. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykorzystanie nowoczesnego urządzenia, którym jest zamgławiacz ULV. Emituje on zimną chmurę składającą się z wody zmieszanej z wysoko stężonym preparatem owadobójczym. Nie jest on dostępny w ogólnej sprzedaży. Ten sposób wytępienia pluskwy domowej jest wykorzystywany do pozbycia się dorosłych osobników.

Chemiczne metody dezynsekcji – na jakie owady działają?

Chemiczne metody dezynsekcji stosowane są także do wytępienia karaluchów. Owady te mogą pojawić się zarówno w budynkach nowoczesnych, jak i tych starszego typu. Przy zwalczaniu tych szkodników wykorzystuje się metodę żelową. Dobierana jest ona indywidualnie do potrzeb, po dokładnych oględzinach pomieszczeń, gdzie zadomowiły się karaluchy. Specjalista z zakresu dezynsekcji rozkłada trutkę żelową. Zawiera ona silne feromony, które oddziałują na aparat węchowy i smakowy karaluchów. Pozwala to na wytępienie całej kolonii karaczana wschodniego, ponieważ preparat ten zanoszony jest do gniazda i spożywany przez większą ilość osobników. Metoda żelowa na karaluchy może być zastosowana nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również firmowych czy komercyjnych.

Dezynsekcja budynków zaatakowanych przez karaluchy powinna być przeprowadzona od razu, gdy zauważy się te owady. Ich obecność może wiązać się z zanieczyszczeniem powierzchni, a także artykułów spożywczych różnego typu mikroorganizmami chorobotwórczymi. Mogą one przedostawać się do układu pokarmowego człowieka i zwierząt domowych powodując liczne perturbacje zdrowotne, w tym zakażenie bakteryjne zakażenie jelit. Dezynsekcja budynku z karaluchami może być metodą na pozbycie się tych owadów bytujących w trudno dostępnych miejscach.

Profesjonalna dezynsekcja jest metodą na wytępienie różnego typu owadów, które pojawiają się nie tylko w mieszkaniach, ale również w budynkach komercyjnych. Pasożyty i szkodniki nie tylko wywołują nieprzyjemne odczucia, ale także mogą zanieczyszczać powierzchnie używane przez ludzi i zwierzęta domowe. 

Prev Post

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa? Pomoc specjalistów

Next Post

Jaką kasę fiskalną kupić do warsztatu samochodowego?

post-bars